Vyvolání fotek
Fotíte na klasický kinofilm? A nevíte, jak si pak nechat vyvolat fotografie? Co máte s filmem udělat, abyste ho nezničili a měli nejlepší možné fotky? Možností je několik a ty si povíme.
Vyvolání fotografií provádíme s cílem, abychom měli na konci celého procesu fotku na fotopapíře. Může se ale stát, že budeme chtít přidělat další fotky a zjistíme, že film je poškozený. Pak už není cesty zpět. Nejlepší je, nechat si film – negativ – naskenovat a pak nechat fotky vytisknout.
Co dělat s filmem, který vyndáme z foťáku?
První, co je potřeba je vyvolat fotky (film). Jedná se o fotografický proces, kdy dochází k reakci mezi velmi jemně rozptýlenými sloučeniny stříbra – konkrétně chloridu stříbrného a bromidu stříbrného - v želatině a světla. Jedná se o reakci, která je citlivá na světlo a tak musí probíhat ve tmě, reakce nesmí přijít na viditelné světlo (tj. elektromagnetické záření o vlnové délce menší než 900 nm).
Částečky stříbra jsou fotocitlivé a při expozici – osvícení – dojde k redukci stříbrných iontů na atomy elementárního stříbra a vzniká latentní obraz (fotka).
Již vyvolané fotky (fotofilm) rozstříhaný na políčka po 4 až 6 kusech. V takovémto formátu negativy digitalizujeme
Vyvolání fotek (filmu)
Po tom, co se vytvoří latentní obraz je nutné fotky (film) vyvolat. Dává se do roztoku s vývojkou, kde dochází působením redukčního činidla k vyredukování exponovaného stříbra na tmavé skvrny elementárního stříbra a světlem nezasažené stříbrné atomy zůstanou beze změny.
Po vyvolání fotek (filmu) dojde k přerušení reakce a poté k ustálení fotografického obrazu. Při ustálení se odstraní zbylé halogenidy (chloridy a bromidy) stříbra z fotografického filmu ve vodném prostředí. Jako ustalovač se používá thiosíran sodný. Thiosíran vytvoří nerozpustný komplex stříbra a volné stříbro se vymyje z fotografického média do roztoku ustalovače.
Posledním krokem je vymytí neexponovaného stříbra z filmu a tím vznikne stabilní negativ. Takto zpracovaný negativ již není fotocitlivý, a proto se může vystavovat na světle a již se s ním nic nestane. Vše je samozřejmě relativní a i takto zpracované negativy se mohou časem poškodit, vyblednou, poničit.
Co tedy dělat hned, když máme v ruce negativ?
Negativ si nechte první ze všeho naskenovat. Profesionálně vám naskenujeme Váš film, vy budete mít tedy elektronickou zálohu a nemusíte se bát, že by došlo k jeho poškození. Výhodou naskenovaného negativu je také to, že si můžete nechat fotografii retušovat, upravit nebo vylepšit.