Fotografie - negativy

Fotografický negativ je základní prvek v tradiční fotografii. Slouží k vytvoření obrázku, fotografie. Jedná se o tenkou vrstvu průhledného materiálu (nejčastěji filmu nebo skleněné desky), která obsahuje opačné (negativní) obrazy všech detailů a barev, které mají být zachyceny v konečném pozitivním obrazu. Odtud i název negativ.

Při vytváření fotografického negativu se světlo dostává skrz objektiv fotoaparátu nebo jiného optického zařízení na vrstvu emulze na filmu, kde způsobuje chemické změny. Tyto změny se projeví jako tmavší oblasti na místech, kde bylo světlo nejintenzivnější, a světlejší oblasti jsou na místech, kde bylo světla méně.

Po vyvolání filmu v chemické lázni se negativní obraz stane viditelným a může být dále zpracován, aby byl vytvořen pozitivní obraz – konečná fotografie. To se provádí přímým osvitem pozitivního materiálu (papíru nebo jiného materiálu citlivého na světlo) právě přes  negativ, nebo digitálně pomocí skenování negativu a následného vytvoření digitálního obrazu.

Jaké známe druhy negativů?

Existují dva hlavní druhy fotografických negativů – černobílý nebo barevný. V černobílém negativu je obraz tvořen pouze pomocí černého a bílého pigmentu. U barevného negativu se obraz tvoří pomocí kombinace tří základních barev: červené, modré a zelené. Barevný negativ umožňuje pozdější reprodukci barevného obrazu pomocí tisku nebo skenování a také umožňuje digitální úpravy.

Historie negativů

Oba typy negativů se používají v tradiční fotografii i v digitální fotografii a mají svoje výhody a nevýhody.

První fotografické negativy vznikly v roce 1835, kdy William Henry Fox Talbot vyvinul proces zvaný kalotypie. Tento proces umožňoval vytvořit fotografický negativ na papíře, který byl poté použit k vytvoření pozitivního obrazu na citlivé fotografické desce. Tento proces byl revoluční v oblasti fotografie, protože umožnil vytvářet mnoho kopií jednoho obrazu z jednoho negativu.

Velikosti negativů

Existuje několik různých velikostí fotografických negativů, které se liší podle typu filmu a použitého fotoaparátu.

Nejčastějších velikostí negativů jsou:

- velikost 35 mm; jedná se o nejrozšířenější formát filmu pro spotřební fotografii. Tyto negativy jsou velké 36 x 24 mm a jsou používány v 35mm fotoaparátech a také v některých druzích kompaktních fotoaparátů.

- velikost středního formátu; tento typ negativu se používá především v profesionální fotografii a vytváří se pomocí středního formátového fotoaparátu. Tyto negativy mohou být velké 60 x 60 mm nebo 60 x 70 mm.

- velikost velkoformátových negativů; tyto negativy jsou největší velikostí a používají se v profesionální fotografii. Velkoformátové negativy mohou mít různé velikosti, včetně 4 x 5 palců, 8 x 10 palců nebo větší.

Každá velikost negativu má své vlastnosti, které ovlivňují kvalitu výsledného pozitivního obrazu. Velikost negativu také ovlivňuje požadavky na vybavení a technické dovednosti fotografa.

Jak získám z negativu fotku?

Existují dva způsoby, jak vytvořit fotografii z fotografického negativu. Jedná se o analogový a digitální postup.

Analogovým způsobem vyvoláme fotografii na papírový fotopapír. Je nutná temná komora a zdroj světla, jako například zářivka nebo LED světlo. V temné komoře se vloží fotografický negativ do fotografického zesilovače a přiloží se k němu papírový fotopapír po dobu 10 až 20 sekund. Poté se vyjme papír a vloží se do vývojové lázně. Po vyvolání se papír opláchne v čisté vodě a nechte ho vyschnout. Tím je vytvořena fotografie.

Pro digitální vyvolání potřebujeme skener, který podporuje skenování negativů. Fotografický negativ se vloží do speciálního držáku pro skenování negativů a umístí se na skener. Nastaví se požadované parametry, jako je rozlišení a kontrast, a spustí se skenování. Poté se otevře soubor v editačním software, jako je Adobe Photoshop nebo speciální fotografické programy, a můžeme obraz upravit dle vlastních požadavků. Obraz se může retušovat, zaostřit, dobarvit apod.

Oba způsoby mají své výhody a nevýhody, a rozhodnutí o tom, který z nich použít, závisí na vašich potřebách a preferencích. Pokud chcete skenovat fotografie, je velmi výhodné nechat si toto skenování udělat profesionálně, od firem, které s tím mají zkušenosti a negativy se Vám neponičí.

Jak uchovávat negativy?

Negativy jsou citlivé na světlo, teplo a vlhkost, takže je důležité je uchovávat v bezpečí před těmito faktory.

Zde jsou některé způsoby, jak správně uchovávat negativy. První pravidlo je, že je skladujte vždy v suchu. Negativy by měly být skladovány v suchém a dobře větraném prostředí, ideálně při teplotě mezi 10 a 20 stupni Celsia. Vyhněte se skladování negativů v místnostech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo sklepy.

Dalším pravidlem je skladování ve tmě. Negativy by měly být skladovány v tmavé místnosti, kde není přímé sluneční světlo. Světlo může způsobit poškození obrazu a zhoršit kvalitu negativu.

Je také dobré, pokud skladujeme negativy v ochranných obalech, které je chrání před poškrábáním a prachem. Měli by se používat kvalitní obaly z archivačního materiálu, které neobsahují chemikálie, které by mohly negativy poškodit.

Negativy by se měly skladovat odděleně od ostatních fotografií, aby se zabránilo jejich poškrábání nebo ztrátě.

Také je důležitá pravidelná kontrola.  Pravidelně kontrolujte své negativy a odstraňte prach a nečistoty z obalů. Pokud si všimnete jakýchkoli známek poškození, okamžitě je uložte do jiného obalu a přemístěte je na bezpečné místo.

Správné skladování negativů pomůže uchránit vaše vzpomínky a zajistit, aby zůstaly v dobré kvalitě po mnoho let.

Další možností, v dnešní době velmi využívanou, je naskenování negativů do digitální podoby. Takto se Vám obraz uchová na dobu neurčitou a Vaši příbuzní a známí mohou mít vzpomínky uchované na velmi dlouho dobu a nemusíte se o negativy žádným dalším způsobem starat.

Skenování negativů – dlouhodobé uchování 

Negativy jsou unikátní záznamy historie, které mohou být ztraceny kvůli poškození, ztrátě nebo znehodnocení. Naskenováním se zajistí, že tato historie bude zachována v digitální formě a bude snadno přístupná a můžeme ji sdílet s ostatními. Navíc naskenování negativů umožňuje lepší kvalitu reprodukce a zlepšení obrazu při úpravách a opravách. Také umožňuje snadné vytváření digitálních kopií, které mohou být archivovány bez rizika ztráty nebo poškození.

KONTAKT

+420 605 564 694
+420 724 111 234

Chci se zeptat