Formát disku (HDD, Flash) pro digitalizaci
Paměťové karty, USB flash disky, USB externí disky (HDD) – jak je máme naformátovat? Existuje několik způsobů, ale jaký je v nich rozdíl? Záleží vůbec tedy na tom, jak je máme naformátované? Laik by řekl, že to je úplně jedno. Ale opak je pravdou. Velmi záleží na tom, v jakém formátu a kde jsou tato zařízení formátována. Pokud formátujete na virtuálním serveru, vždy Vám systém Windows nabídne možnosti formátu NTFS, FAT32 nebo exFAT. Jedná se o tzv. souborový systém. Systémový soubor určuje, jak budou data na disku ukládána a jaké informace k nim budou náležet. Jde třeba o jména souborů, data, oprávnění apod.
*Existuje i spousty další, méně známých systémů souborů, které jsou však využívány v jiném než soukromém sektoru a jako uživatel PC nebo MAC se s nimi téměř nesetkáte. (Kompletní seznam systémů souborů - Wiki)
Pevné disky byste vždy měli mít v systému NTFS neb exFAT, ty nabízí rychlejší přístup k datům a pokročilé možnosti bezpečnosti.
Záznamová média s možností formátu souborů NTFS, FAT32 nebo exFAT.
Naše HDD nebo Flash disky připravujeme vždy do formátu souborů NTFS (na požádání do exFAT).
FAT32 a proč NE
Souborový systém FAT32 vznikl ze staršího systému FAT16. Ten se používal již velmi dávno, u MS-DOS systémů. Systém FAT 32 se objevil u Windows 95. FAT je zkratka pro File Alocation Table.
Souborový systém FAT32 je starší variantou a bohužel ho dnes má hodně flash disků a také některé menší USB externí pevné disky. Jedná se totiž o výchozí nastavení většiny disků. (*Nikdo nám bohužel nedokázal odpovědět proč tomu tak z výroby je :-( ) V čem je tento systém zastaralý? Proč není dobré ho mít na svých discích?
Hlavním problémem u tohoto souborového systému (FAT32) je velikost souboru, který můžete na daný disk nahrát. Tato velikost je 4 GB, což v případě např. videa, filmu nebo naší digitalizace VHS a dalších kamerových pásků ve vysoké kvalitě je velmi omezující. Proto se vůbec nehodí, aby byly pevné disky v tomto formátu, protože na ně pak nemůžeme nahrávat tyto větší soubory s hotovou digitalizací VHS. Maximální velikost oddílu na disku je potom omezená velikostí 8 TB.
Systém FAT32 se používá například pro flash disky nebo paměťové karty, které často kolují mezi lidmi, ale vždy se musí myslet na omezení velikosti souboru, který můžeme nahrávat. Na druhou stranu je to systém, se kterým nemá žádný operační systém problém.
Jaké jsou parametry FAT32?
- starší verze formátování
- rychlejší, „spotřebovává“ více místa
- omezení ve velikosti souborů – 4 GB
- max. velikost svazku je 8 TB
NTFS a proč ANO
Jak již bylo zmíněné výše, souborový systém NTFS by se měl používat pro pevné disky (HDD). Hlavní důvod tohoto nastavení je, že systém není omezený velikostí souboru.
NTFS je zkratka pro New Technology File System. NFTS systém má pomalejší čtení, protože soubory jsou fragmentovány.
Problém se systémem NTFS může nastat v případě různých operačních systémů. Tento systém totiž umí číst a zapisovat pouze operační systém Windows, a pokud ho připojíte k jinému operačnímu systému, např. MAC, data sice přečtete, ale již na tento HDD nejde zapisovat.
Velká výhoda NTFS formátu je v bezpečnosti. Tento souborový systém dovoluje nastavení přístupových práv, podporuje oprávnění k souborům, což je výhodné v případě objevení nějaké chyby nebo šifrování.
U systému NTFS je diskový oddíl téměř neomezený, celý systém je jako obrovská databáze, kde jeden každý záznam odpovídá souboru.
Jaké jsou parametry NTFS?
- novější verze formátování
- mnohem lepší zabezpečení dat proti ztrátě - možnost nastavení přístupových práv k souborům
- úspornější – více menších souborů
- neexistuje maximální velikost souboru
- maximální velikost oddílu teoreticky neomezená
exFAT a proč ANO
Souborový systém exFAT je moderní verze systému FAT32. Jeho výhodou je podpora tohoto systému u většiny MaxOSX i Linux, popř. jde jeho podpora jednoduše stáhnout a nainstalovat.
Systém exFAT vznikl v roce 2006 a byl navrhnutý speciálně pro flash disky. Je to jednodušší verze NTFS systému. exFAT nemá omezení na velikost souboru.
Jaký formát mám mít teda na pevném disku, pokud chci na něj nechat digitalizovat nějaké video? (NTFS nebo exFAT)
Pokud si necháte digitalizovat VHS, 8mm filmové kotouče nebo jiné video záznamy a máte harddisk ve formátu FAT32, není to zcela vhodné. Abychom na něj mohli nahrát velký digitalizovaný souboru (1hod záznamu má cca 3Gb a tak pokud budete mít více jak 1hod videa, tak jej na váš USB Flash disk nebo USB Externí Harddisk, který je formátován na FAT32 nepůjde nahrát ) Z takového HDD musíme data někam překopírovat a poté celý HDD naformátovat na tabulku souboru NTFS. Potom se musí všechna data nahrát zpět a až poté můžeme nahrát velké video soubory – digitalizované video z VHS kazety.
V dnešní době je většina nových HDD, které mají kapacitu kolem 1TB, již automaticky ve formátu NTFS, ale většina menších disků (500GB) jsou vždy ve FAT32!!
*Úprava USB externího HDD nebo Flash disku ze systému souborů FAT32 na systém souborů NTFS nebo exFAT se zachováním uživatelských dat je zpoplatněna dle ceníku.