Co je skenování?
Dneska se o skenování čehokoliv hovoří docela často. Jedná se o převod grafické informace do elektronické podoby, která je rozpoznatelná počítačem. Jde tedy o přenos obrazu z papírové podoby (obraz, fotografie) nebo z diapozitivu nebo negativu do digitálního formátu.
Skenovat můžeme dokumenty, texty, obrázky, fotografie, ale také třeba negativy nebo diapozitivy. Veškeré skenované materiály jsou převedeny do počítače a tam se s nimi může provádět další úkony jako je úprava, tisk, další distribuce, dobarvení obrázků nebo fotografií a další.
Typy skenování (skenerů)
Stolní skenery
Nejběžnější jsou skenery stolní. Ty si můžeme pořídit do domácnosti nebo kanceláře, někdy bývají i součástí tiskáren jako tzv. multifunkční zařízení. Jedná se o nejpoužívanější typ skeneru. Předloha se položí na skleněnou desku a je následně skenerem nasnímaná.
Bubnové skenery
Pro skenování velkých ploch se používají skenery bubnové, na „buben“ se upevní snímaný dokument.
Skenování ruční a pultové
Další možností skeneru, se kterým se běžně setkáváme, jsou skenery čárových kódů, které se vyskytují na pokladnách v obchodech, v knihovnách, všude tam, kde chceme nechat „naskenovat“ nebo přečíst čárový kód. V knihovnách se používají skenery ke snímání čárového kódu na knihách a tím k identifikaci a registraci knihy v databázích. Principem těchto skenerů je laserové skenování.
Další způsoby skenování
Mezi další skenery, speciální skenery, patří filmové skenery, které snímají políčka z filmů. Existují i 3D skenery, které dokážou nasnímat o trojrozměrný objekt.
Nástavec na stolní skenner pro skenování diapozitivů a negativů
Jestliže byste se rádi dozvěděli více informací o tom jak skenery a to nejen skenery na diapozitivy a negativy, fungují, odkáži vás na náš další článek "Jak fungují skenery".